Golden Shilajit 50g and 100g resin size comparison

Shilajit 50g vs 100g: Which Size Is Right for You?

Size & Value Guide

Shilajit 50g vs 100g: Which Size Is Right for You?

By Dr. Hamza — Nutraceutical Research Specialist, Golden Shilajit Official Research Team Reviewed by the Golden Shilajit Research Team

The 50g size is generally the better starting point for first-time buyers or anyone who wants a smaller initial commitment. The 100g size is generally better for regular resin users who already know they prefer Shilajit resin and want a longer supply with fewer reorders. The product inside is the same format — the difference is quantity, supply duration, purchasing commitment, and value per gram.


50g vs 100g Shilajit at a Glance

Feature 50g Resin 100g Resin
Product size 50 grams 100 grams
Approx. servings at 500mg/day 100 servings 200 servings
Approx. supply duration ~100 days ~200 days
Price (USD) $110.00 $180.00
Price per gram $2.20/g $1.80/g
Approx. cost per 500mg serving $1.10/day $0.90/day
Best fit First-time buyers / lower upfront commitment Regular resin users / longer supply
Reordering frequency Sooner (~100 days) Less often (~200 days)
Product form Resin Resin

Supply duration estimates are based on 500mg per day. Actual duration depends on individual use. Prices verified at time of writing and subject to change.


Who Should Choose the 50g Size?

The 50g size is the right choice if you are:

• Trying Golden Shilajit resin for the first time
• Wanting a lower upfront purchase commitment
• Looking for approximately 100 days of supply at 500mg/day
• Not yet sure about your long-term consumption pattern
• Preferring more frequent fresh purchases over a large single order

At $110.00, the 50g jar provides approximately 100 daily servings at the 500mg reference. It is the simpler entry point for anyone evaluating whether Shilajit resin fits their routine.


Who Should Choose the 100g Size?

The 100g size is the right choice if you are:

• Already using Shilajit resin consistently and know you prefer it
• Wanting approximately 200 days of supply at 500mg/day
• Preferring fewer reorders over a longer period
• Buying for longer-term personal use
• Comparing cost per gram and daily cost

At $180.00, the 100g jar provides approximately 200 daily servings at the 500mg reference. At $1.80 per gram versus $2.20 per gram for the 50g, it offers better value per gram for committed regular users.


How Long Does 50g of Shilajit Last?

The calculation is straightforward:

  • 50g = 50,000mg total
  • 50,000mg ÷ 500mg per day = 100 servings
  • At one serving per day: approximately 100 days

This is a mathematical estimate based on the 500mg daily reference. Actual duration depends on how much you use per serving and how consistently you take it.


How Long Does 100g of Shilajit Last?

  • 100g = 100,000mg total
  • 100,000mg ÷ 500mg per day = 200 servings
  • At one serving per day: approximately 200 days

The 100g jar provides exactly twice the supply of the 50g jar at the same daily reference, making it the straightforward choice for anyone who has already established a consistent resin routine.


Which Size Gives Better Value?

Value comparison at current prices:

50g at $110.00:
• Price per gram: $2.20
• Cost per 500mg serving: $1.10
• Approx. cost per day: $1.10

100g at $180.00:
• Price per gram: $1.80
• Cost per 500mg serving: $0.90
• Approx. cost per day: $0.90

The 100g size saves approximately $0.20 per day at the 500mg reference — or approximately $40 over a 200-day supply compared to buying two 50g jars.

The 100g size offers better value per gram for buyers who are confident they will use the full quantity. The 50g size has a lower upfront cost and is the more appropriate starting point if you are not yet sure about long-term use. Prices are subject to change — check the live product pages for current pricing before purchasing.


50g vs 100g: Upfront Cost vs Long-Term Supply

The core trade-off between the two sizes is straightforward:

  • 50g ($110.00): Lower upfront cost. Approximately 100-day supply. Reorder sooner. Better for buyers who want to evaluate their usage before committing to a larger quantity.
  • 100g ($180.00): Higher upfront cost but better value per gram. Approximately 200-day supply. Fewer reorders. Better for buyers who already use resin consistently.

Two 50g jars would cost $220.00 for the same 100g quantity. The 100g jar at $180.00 saves $40.00 for buyers who are confident in their long-term use.


Is the Shilajit Different Between 50g and 100g?

No. The 50g and 100g jars contain the same Golden Shilajit resin. The difference is quantity only — not grade, strength, formula, or quality. Both sizes are sourced from the same raw material, processed using the same purification method, and tested from the same batch documentation.

Choosing a larger jar does not give you a different or stronger product. It gives you more of the same product.


What If You Are New to Shilajit?

If you have not used Shilajit resin before, the 50g size is the more practical starting point. It gives you approximately 100 days at the 500mg daily reference to evaluate whether resin fits your routine before committing to a larger quantity.

Once you have established a consistent pattern and know you prefer resin, the 100g size becomes the more efficient choice. For full dosage guidance, see: Shilajit Dosage Guide: How Much Should You Take?


What If You Travel Frequently?

A smaller jar is generally easier to manage when travelling — it takes up less space and is lighter. If you travel frequently and want to carry Shilajit with you, the 50g jar may be more practical for that reason alone, regardless of value per gram.

If you are travelling internationally or by air, check current carrier and security regulations for carrying supplement products. Requirements can vary and change. Neither size is specifically approved or restricted by any airline or security authority — verify current rules with your carrier before travelling.


What About 500g and 1kg Sizes?

Golden Shilajit resin is also available in 500g and 1kg sizes for buyers who want a significantly larger quantity. These sizes are suited to buyers with established long-term use patterns or those purchasing for extended personal supply.

This article focuses on the 50g vs 100g decision. If you are considering larger sizes, review the product pages directly for current pricing and availability.


Before You Buy: Verify the Product, Not Just the Size

Both the 50g and 100g sizes are covered by the same batch-specific independent laboratory testing programme:

  • Eurofins Scientific: Fulvic acid content and heavy metals (Lead, Arsenic, Cadmium, Mercury)
  • Bureau Veritas: Microbiological testing

Current documented batch #SLJT01LQ returned a fulvic acid result of 45.39%. This result applies to the tested batch only and is not a guaranteed minimum for every future batch. Batch-specific reports are available here: Lab Reports & Certificate of Analysis.


Quick Decision Guide

Choose 50g if…

  • This is your first purchase
  • You want a smaller upfront commitment
  • You want ~100 days supply at 500mg/day
  • You want to evaluate your usage before buying more
  • You travel frequently and prefer a smaller jar

Choose 100g if…

  • You already use Shilajit resin consistently
  • You want ~200 days supply at 500mg/day
  • You prefer fewer reorders
  • You want better value per gram ($1.80 vs $2.20)
  • You are confident in your long-term use

Bottom Line

For most first-time buyers, the 50g jar at $110.00 is the simpler and lower-risk starting point. It provides approximately 100 days of supply at the 500mg daily reference and lets you evaluate your usage before committing to a larger quantity.

For established resin users who expect consistent use, the 100g jar at $180.00 provides twice the quantity, approximately twice the supply duration, and a lower cost per gram ($1.80 vs $2.20) — saving approximately $40 compared to buying two 50g jars.


Frequently Asked Questions

Is 50g of Shilajit enough?

Yes. 50g provides approximately 100 daily servings at the 500mg reference — approximately 100 days of supply. It is a practical starting size for first-time buyers or anyone who wants to evaluate their usage before committing to a larger quantity.

How many days does 50g of Shilajit last?

At 500mg per day, 50g of Shilajit provides approximately 100 days of supply. The calculation: 50,000mg ÷ 500mg = 100 servings. Actual duration depends on individual use.

How many days does 100g of Shilajit last?

At 500mg per day, 100g of Shilajit provides approximately 200 days of supply. The calculation: 100,000mg ÷ 500mg = 200 servings. Actual duration depends on individual use.

Is 100g Shilajit better value than 50g?

Yes, at current prices. The 100g jar costs $1.80 per gram versus $2.20 per gram for the 50g jar — approximately $0.20 less per day. Two 50g jars would cost $220.00 for the same quantity; the 100g jar costs $180.00, saving $40.00. However, the 50g jar has a lower upfront cost and is the better starting point if you are not yet sure about long-term use.

Is the Shilajit inside the 50g and 100g jars different?

No. Both jars contain the same Golden Shilajit resin. The difference is quantity only — not grade, strength, or formula. Choosing a larger jar gives you more of the same product, not a different or stronger product.

Which Shilajit size is best for first-time buyers?

The 50g jar is generally the better starting point for first-time buyers. It provides approximately 100 days of supply at 500mg/day, has a lower upfront cost at $110.00, and lets you evaluate whether Shilajit resin fits your routine before committing to a larger quantity.

Back to blog