Golden Shilajit Resin 1kg — 1000g Bulk Retail Format

Golden Shilajit 1kg

Golden Shilajit Resin 1kg — 1000g Bulk Retail Format

Golden Shilajit Resin 1kg (1000g) is our largest retail resin format, available for direct purchase through the Golden Shilajit Official store. The 1kg and 1000g designations refer to the same product — one large retail jar containing 1000 grams of purified Himalayan Shilajit resin.

Current price, value per gram compared with smaller sizes, batch documentation, USA ordering, and the distinction between retail and wholesale purchase are all covered on this page.

This page covers the retail 1000g product at a fixed store price. Business buyers requiring larger quantities, private-label or quotation-based supply should visit our Wholesale & Bulk Supply page.

Current 1000g Product

1000g / 1kg — Largest Retail Format

Pure Himalayan Gold Grade Shilajit Resin (1000g)

$950.00

Approx. $0.95 per gram

Our largest retail resin jar. Sourced from Gilgit-Baltistan, Pakistan. Processed through multi-stage water-based purification. At the standard 500mg daily serving, 1kg is approximately equivalent to 2,000 servings.

Shop 1000g Golden Shilajit Resin →

Golden Shilajit 1kg Price

The current retail price for Golden Shilajit Resin 1000g is $950.00 USD. This is a fixed retail price available at checkout on the official store. Prices may change — always verify the current price on the product page before ordering.

Current live price confirmed: $950.00 — View product page for latest price →

1kg Value Compared with Smaller Sizes

All four sizes belong to the same Golden Shilajit resin range and follow the same documented sourcing and purification standards. The only stated difference is quantity. Batch documentation should be reviewed for the specific batch identifier shown on each product.

Size Current Price Approx. Price per Gram Buy
50g $110.00 ~$2.20/g Buy →
100g $180.00 ~$1.80/g Buy →
500g $550.00 ~$1.10/g Buy →
1000g (1kg) $950.00 ~$0.95/g Buy →

Prices are current as of this page and may change. Per-gram figures are approximate, calculated from current live prices. Always verify the current price on the product page at time of order. Each product carries a visible batch identifier — review the corresponding published batch documentation for your specific product.


1000g vs 500g Golden Shilajit

Both the 500g and 1000g sizes are high-volume retail formats from the same Golden Shilajit resin range. The difference is quantity only. Each product carries a visible batch identifier that can be used to locate the corresponding published batch documentation.

500g Format

Price: $550.00

Approx. per gram: ~$1.10/g

Larger retail format from the same resin range.

View 500g product →

1000g / 1kg Format

Price: $950.00

Approx. per gram: ~$0.95/g

Largest retail format. Approximately 2,000 servings at 500mg/day.

View 1000g product →


Should You Buy 1kg Retail or Request Wholesale?

These are two distinct purchase paths. The table below clarifies which applies to your situation.

Retail 1kg Purchase
  • One 1000g retail jar
  • Fixed price: $950.00 at checkout
  • Direct checkout — no inquiry required
  • Suitable for high-volume personal or household use
  • Batch documentation available on the Lab Reports page
Buy 1000g Retail →
Wholesale / B2B Supply
  • Larger or recurring quantities
  • Quotation-based pricing
  • Private-label, OEM, ODM options where applicable
  • For supplement brands, distributors and trade buyers
  • Submit an inquiry to receive current terms
Wholesale & Bulk Supply →

How to Verify Your 1kg Golden Shilajit

Golden Shilajit is our registered brand. When purchasing a 1000g product, the following applies:

  • Purchase from this official store or an expressly authorised source
  • The product carries a visible batch identifier on packaging
  • Use the batch identifier to locate the corresponding published batch documentation before or after purchase
  • Products sold by unrelated sellers should not be assumed to share our sourcing, purification or testing practices
For trademark and brand-protection details: Golden Shilajit Brand & Trademark Notice →
For brand history and product standards: Golden Shilajit Brand, History & Standards →

Review Batch Documentation Before You Buy

Each Golden Shilajit product carries a visible batch identifier. Batch-specific documentation — including independent laboratory test results and applicable certificates — is published separately on our Lab Reports page. No sign-up is required to view it.

For a purchase at this quantity level, reviewing the current batch documentation before ordering is straightforward. Do not apply test results from one batch to a different batch.


Buy Golden Shilajit 1kg in the USA

US customers can order the 1000g retail product directly through this store. Available shipping methods, delivery estimates and applicable charges are displayed at checkout for your delivery address. Tracking information is provided for dispatched orders.

This is the official first-party store for Golden Shilajit products. Orders placed through the official store carry a visible batch identifier that customers can use to review the corresponding published batch documentation.


Who Is the 1kg Format For?

The 1000g retail format may suit customers who:

  • Prefer a larger retail quantity from a single order
  • Want to reduce the frequency of repeat purchases
  • Are comparing the 500g and 1000g sizes based on price per gram
  • Need the largest available single retail jar
  • Want a high-volume personal retail purchase rather than a business supply arrangement

The 1000g format is a retail product. It is not a wholesale or B2B arrangement. Business buyers should use the Wholesale & Bulk Supply page.


Buy Golden Shilajit 1kg

Ready to order? Use the links below to purchase, compare all sizes, or review current batch documentation.

View Current Lab Reports →