Skip to product information
1 of 8

golden shilajit

Pure Himalayan Gold Grade Shilajit Resin (1000g)

Pure Himalayan Gold Grade Shilajit Resin (1000g)

Regular price $950.00 USD
Regular price Sale price $950.00 USD
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Quantity

What Is Shilajit Resin?

What It Is Shilajit is a naturally occurring substance collected from high-altitude mountain regions and purified before use.
Resin Format This product is purified Shilajit resin, measured directly and dissolved in warm liquid before use.
Fulvic Acid Fulvic acid is a naturally occurring component measured in Shilajit. Reported values may differ by batch and analytical method, so Golden publishes batch-specific documentation.

Why 1000g? The Largest Size

1000g at a Glance

Price

$950

Cost per gram

$0.95/g

Approx. servings

~2,000

at 500mg per serving

Serving size

500mg

per serving

Two 500g jars at current prices: 2 × $550 = $1,100
One 1000g jar: $950
$150 lower total cost

Ten 100g jars at current prices: 10 × $180 = $1,800
One 1000g jar: $950
$850 lower total cost

Actual duration depends on serving size and number of users.


Transparency Standard

What We Show — And What We Don’t Hide

Trust in Shilajit should come from information a buyer can check, not from exaggerated claims. Our published documentation is presented batch by batch, with the laboratory, method and reported result kept separate.

Batch-Specific Results We identify which laboratory result belongs to which documented batch. Results from different batches are not combined.
Methods Stay Visible When different laboratories use different analytical methods, we show the methods separately rather than averaging the results.
Limitations Are Stated “Not Detected” is not presented as zero, “<10” is not presented as zero, and total arsenic is not described as inorganic arsenic.
No Blanket Testing Claims We do not claim that every batch is tested by every laboratory or that one published result represents all future batches.

Our goal is simple: publish enough detail for customers to review the evidence and make their own decision before ordering.


Size Comparison

50g Resin

Standard Size

$110

  • $2.20 per gram
  • Approx. 100 × 500mg servings

100g Resin

Value Size

$180

  • $1.80 per gram
  • Approx. 200 × 500mg servings

500g Resin

Long-Term Size

$550

  • $1.10 per gram
  • Approx. 1,000 × 500mg servings

1000g Resin

Largest Size

$950

  • $0.95 per gram
  • Approx. 2,000 × 500mg servings

All sizes contain the same purified Shilajit resin. Actual duration depends on serving size and number of users.

Read the 1kg Shilajit buying guide


How to Use

  • 1
    Measure Measure approximately 500mg of resin using a clean spoon or scale.
  • 2
    Dissolve Mix into warm water or milk. Avoid boiling liquid.
  • 3
    Take once daily Consistent daily use is recommended. Individual response varies.

Individual serving needs may vary based on body weight and personal tolerance.


Managing a Larger Resin Container

  • Always use a clean, dry utensil when measuring — avoid introducing moisture into the jar.
  • Close the lid firmly after each use.
  • Resin texture may soften in warmer conditions and firm up in cooler temperatures — natural texture variation can occur with temperature.
  • Natural variation in colour and consistency can occur within a single jar and between batches — characteristic of a natural product.
  • Avoid leaving the jar open for extended periods.

Storage

Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Keep the lid tightly closed after each use. Use a clean, dry utensil each time to avoid contamination. Do not refrigerate.


Source & Purification

Water-based purification, no chemical solvents, no additives, batch-identified production.

⌄

Raw Shilajit is sourced from high-altitude sites in the Gilgit-Baltistan region of Pakistan. The raw material is not suitable for consumption without purification and undergoes a multi-stage water-based process before use.

01
Collection High-altitude collection sites in Gilgit-Baltistan, Pakistan, including documented sites above 3,000m.
02
Water-Based Purification The raw material is dissolved and purified using water-based processing. No chemical solvents are used.
03
Filtration & Concentration Repeated filtration followed by controlled concentration and natural sunlight drying. No additives are introduced at any stage.
04
Batch Identification Each production run is assigned a batch identifier for traceability. Published laboratory documentation references these batch identifiers.

Independent Testing Documentation

Published independent laboratory documentation is available for separately documented Golden Shilajit batches.

⌄

Independent laboratory testing documents selected properties of each tested batch. Manufacturing and analytical testing are separate processes performed by separate organisations. Not every documented batch uses every laboratory listed below.

Documented Batch A — #SLJT01LQ

Eurofins Scientific

Report 4999802-0 · Scope: Fulvic acid + heavy metals

45.39 g/100g

Method: IRXNK · Fulvic acid

Heavy metals tested: Lead, Arsenic (total), Cadmium, Mercury.

This result applies to documented batch #SLJT01LQ only. It is not a guaranteed minimum or permanent specification.

Bureau Veritas

Report 1086405 · Scope: Microbiological testing

Coliforms <10 cfu/g · Bacillus cereus <10 cfu/g · Salmonella: Not Detected in 25g · E. coli <10 cfu/g · Aerobic colony count @30°C <10 cfu/g

“<10” indicates a result below 10 cfu/g, not zero. “Not Detected” (ND) means the analyte was not detected in the reported test result; it does not mean zero.

Documented Batch B — #HI-SHL-0226

Eurofins Scientific

Report 5374116-0 · Scope: Fulvic acid + heavy metals

46.80 g/100g

Method: IRXNK-Fulvic Acid (Gravimetric) · Fulvic acid

Heavy metals tested.

Anresco Laboratories

Order 960349 · Scope: Heavy metals

Total arsenic is reported as total arsenic; inorganic arsenic is not separately stated in this report.

TTI

Scope: Fulvic acid · Method: ISO 5073:2021

44.31%

The Eurofins and TTI results are separate analytical measurements using different methods on the same documented batch and are not averaged.

Full numeric results for documented batches are available on the Lab Reports page →

Results above are batch-specific analytical findings. They are not guaranteed minimums or permanent product specifications, and different batches or analytical methods may produce different reported values.


Shipping & Returns

Shipping options, costs and estimated delivery times are shown at checkout. 45-Day Returns — see our returns policy for full terms.


Frequently Asked Questions

Who is the 1000g size for?

The 1000g jar is the largest retail resin size in the Golden range, intended for customers who prefer a larger quantity, fewer repeat purchases, or multi-user household use. It contains the same purified Shilajit resin as the smaller sizes — the difference is quantity, servings, and cost per gram.

How does 1000g compare in value to smaller sizes?

At current prices, two 500g jars cost $1,100 and ten 100g jars cost $1,800. One 1000g jar costs $950 — $150 lower than two 500g jars and $850 lower than ten 100g jars. The 1000g works out to $0.95 per gram, compared to $1.10/g for 500g, $1.80/g for 100g, and $2.20/g for 50g. Actual duration depends on serving size and number of users.

Is the 1000g Shilajit independently tested?

Documented batch #SLJT01LQ has published laboratory documentation from Eurofins Scientific and Bureau Veritas. Documented batch #HI-SHL-0226 has published documentation from Eurofins Scientific, Anresco Laboratories, and TTI. Full results are available on the Lab Reports page.

Is the published fulvic acid result guaranteed for every batch?

No. Published laboratory results are batch-specific. The 45.39 g/100g result applies to documented batch #SLJT01LQ only, and the 46.80 g/100g and 44.31% results apply to documented batch #HI-SHL-0226 only. These are not guaranteed minimums or permanent specifications. Documented batches may use different laboratories and analytical methods.


FDA Disclaimer: This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration.

View full details