golden shilajit
Pure Himalayan Gold Grade Shilajit Resin (500g)
Pure Himalayan Gold Grade Shilajit Resin (500g)
Couldn't load pickup availability
What Is Shilajit Resin?
Why 500g? The Long-Term Size
500g at a Glance
Price
$550
Cost per gram
$1.10/g
Approx. servings
~1,000
at 500mg daily
Serving size
500mg
per serving
One 500g jar: $550
$350 lower total cost
Actual duration depends on serving size and number of users.
Transparency Standard
What We Show — And What We Don’t Hide
Trust in Shilajit should come from information a buyer can check, not from exaggerated claims. Our published documentation is presented batch by batch, with the laboratory, method and reported result kept separate.
Our goal is simple: publish enough detail for customers to review the evidence and make their own decision before ordering.
Size Comparison
50g Resin
Standard Size
$110
- $2.20 per gram
- Approx. 100 × 500mg servings
- Approx. 3 months
100g Resin
Value Size
$180
- $1.80 per gram
- Approx. 200 × 500mg servings
- Approx. 6 months
500g Resin
Long-Term Size
$550
- $1.10 per gram
- Approx. 1,000 × 500mg servings
All sizes contain the same purified Shilajit resin. Actual duration depends on serving size and number of users.
How to Use
-
1Measure Measure approximately 500mg of resin using a clean spoon or scale.
-
2Dissolve Mix into warm water or milk. Avoid boiling liquid.
-
3Take once daily Consistent daily use is recommended. Individual response varies.
Individual serving needs may vary based on body weight and personal tolerance.
Using a Larger Resin Container
- Always use a clean, dry utensil when measuring — avoid introducing moisture into the jar.
- Close the lid firmly after each use.
- Resin texture may soften in warmer conditions and firm up in cooler temperatures — natural texture variation can occur with temperature.
- Natural variation in colour and consistency can occur within a single jar and between batches — characteristic of a natural product.
- Avoid leaving the jar open for extended periods.
Storage
Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Keep the lid tightly closed after each use. Use a clean, dry utensil each time to avoid contamination. Do not refrigerate.
Source & Purification
Water-based purification, no chemical solvents, no additives, batch-identified production.
⌄
Source & Purification
Water-based purification, no chemical solvents, no additives, batch-identified production.
Raw Shilajit is sourced from high-altitude sites in the Gilgit-Baltistan region of Pakistan. The raw material is not suitable for consumption without purification and undergoes a multi-stage water-based process before use.
Independent Testing Documentation
Published independent laboratory documentation is available for separately documented Golden Shilajit batches.
⌄
Independent Testing Documentation
Published independent laboratory documentation is available for separately documented Golden Shilajit batches.
Independent laboratory testing documents selected properties of each tested batch. Manufacturing and analytical testing are separate processes performed by separate organisations. Not every documented batch uses every laboratory listed below.
Eurofins Scientific
Report 4999802-0 · Scope: Fulvic acid + heavy metals
45.39 g/100g
Method: IRXNK · Fulvic acid
Heavy metals tested: Lead, Arsenic (total), Cadmium, Mercury. Full numeric results in published COA.
Bureau Veritas
Report 1086405 · Scope: Microbiological testing
Coliforms <10 cfu/g · Bacillus cereus <10 cfu/g · Salmonella: Not Detected in 25g · E. coli <10 cfu/g · Aerobic colony count @30°C <10 cfu/g
“<10” indicates a result below 10 cfu/g, not zero. “Not Detected” (ND) means the analyte was not detected in the reported test result; it does not mean zero.
Eurofins Scientific
Report 5374116-0 · Scope: Fulvic acid + heavy metals
46.80 g/100g
Method: IRXNK-Fulvic Acid (Gravimetric) · Fulvic acid
Heavy metals tested. Full numeric results in published COA.
Anresco Laboratories
Order 960349 · Scope: Heavy metals
Total arsenic is reported as total arsenic; inorganic arsenic is not separately stated in this report.
TTI
Scope: Fulvic acid · Method: ISO 5073:2021
44.31%
The Eurofins and TTI results are separate analytical measurements using different methods on the same documented batch and are not averaged.
Full numeric results for documented batches are available on the Lab Reports page →
Results above are batch-specific analytical findings. They are not guaranteed minimums or permanent product specifications, and different batches or analytical methods may produce different reported values.
Shipping & Returns
Shipping options, costs and estimated delivery times are shown at checkout. 45-Day Returns — see our returns policy for full terms.
Frequently Asked Questions
Who is the 500g size for?
The 500g jar is suited to individuals who prefer a larger supply and fewer repeat purchases, or households where more than one person uses the product. It contains the same purified Shilajit resin as the 50g and 100g sizes — the difference is quantity and cost per gram.
How does 500g compare in value to smaller sizes?
At current prices, five 100g jars cost $900. One 500g jar costs $550 — $350 lower for the same quantity of resin. The 500g works out to $1.10 per gram, compared to $1.80/g for 100g and $2.20/g for 50g. Actual duration depends on serving size and number of users.
Is the 500g Shilajit independently tested?
Documented batch #SLJT01LQ has published laboratory documentation from Eurofins Scientific and Bureau Veritas. Full results are available on the Lab Reports page.
Is the published fulvic acid result guaranteed for every batch?
No. The 45.39 g/100g result reported by Eurofins Scientific applies to batch #SLJT01LQ only. It is not a guaranteed minimum or permanent specification. Published laboratory results are batch-specific, and documented batches may use different laboratories and analytical methods.
FDA Disclaimer: This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration.
Share
